Cochabamba

24/27.01.2016

Cochabamba to miasto położone jakieś 7/8 godzin drogi od La Paz. Kobiety tutaj noszą krótkie spódnice lub szorty a mężczyźni krótkie spodenki. Miasto jest czyste, spokojne i raczej należy do bogatych, jednak w Boliwii tak jak i w Peru wszystko zależy od miejsca i godziny, może być słonecznie i przyjaźnie albo mniej gościnnie. Cochabamba jest czwartym co do wielkości miastem Boliwii i znajduje się w centralnej części kraju. Miasto bardzo dobrze prosperuje utrzymując się głównie z agrykultury, jest to miasto wiecznej wiosny, pogoda zawsze jest wspaniała co pozwala na uprawę ziemi przez cały rok.

Zamieszkaliśmy w quarto sympatycznego i inteligentnego Javiera. Javier gracias por todo! Nasz host tak jak wiele mieszkańców miast Boliwii mieszka w małym quarto (quarto to osobny sześcian z wyjściem na ogród) kuchnia ograniczona jest do kilku palników, toaleta i bieżąca woda są dzielone między wszystkimi mieszkańcami domostwa. Na pewno nasze wrażenia z Cochabamby nie były by te same gdyby nie nasz couchsurfingowy host.

W Boliwii brakuje wody bieżącej i pitnej co szczególnie dotyczy Cochabamby, cały system wodociągowy został sprywatyzowany w 1999/2000 roku, decyzja ta wywołała protesty ludności miasta które zdołały zatrzymać prywatyzację. Niektóre rodziny jednak dalej nie mają dostępu do wody. Nawet na samym placu Colon można spotkać dużo rodzin myjących się w fontannach, dzieci szczotkują sobie zęby brudną, stojącą w nich wodą. Edukacja w Boliwii jest darmowa, równocześnie jest to jedyny kraj który otwarcie legalizuje pracę dzieci. Poziom edukacji jest bardzo niski, i wiele osób nie umie czytać, pisać i liczyć. Bardzo często spotyka się się pracujące małe dzieci (niektóre w okolicy 6 lat). Jednocześnie na każdym kroku widać zmiany, jest to kraj bardzo młodej demokracji który przeszedł niezwykłą drogę rozwoju, i posiada ogromny potencjał.

25.01.2016 Chrystus

27.01.2016 przygotowania do karnawału

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s