Boliwia: Lago Titicaca, Copacabana, Isla Del Sol

12.01.2016

Droga do Puno i Copacabany (Boliwia)

Z Arequipy autobus zawiózł nas do Puno, miasto Peruwiańskie położone nad jeziorem Titicaca niedaleko granicy z Boliwią, w Puno podczas krótkiej przerwy wydaliśmy nasze ostatnie soles i z ciężkim sercem wsiedliśmy do naszego ostatniego minibusu peruwiańskiego, którym dojechaliśmy do granicy. Granicę Peruwiańsko/ Boliwijską trzeba przejść pieszo, najpierw Peruwiańczycy szybko podbijają pieczątkę, mały spacerek na drugą stronę do Boliwijskiego biura migracyjnego i już jesteśmy w jednym z najbiedniejszych krajów Ameryki Południowej, a nawet całego świata. Mimo, to wszyscy podróżnicy jakich do teraz spotkaliśmy na swojej drodze wychwalają Boliwię i jej mieszkańców. W drodze do Copacabany spotkaliśmy podróżująca samotnie gadatliwą Kolumbijkę, która szybko zapoznała również samotnie podróżującego Kanadyjczyka, i tak w czwórkę postanowiliśmy spędzić kolejne dwa dni. Sofia zamieszkała z nami w pokoju hostelowym, a Colin we wcześniej zarezerwowanym hotelu. Tak jak się spodziewaliśmy internet i ciepła woda w prysznicu w Boliwii to naprawdę trudne zadanie.

13.01.2016

Copacabana

Copacabana jest miasteczkiem bardzo turystycznym, posiada duży port i mały mirador turystyczny znajdujący się na pobliskim wzniesieniu. Na szczycie wzniesienia z miradorem zobaczyć można małe parcele wyznaczone okrągłymi kamieniami, każdy prostokąt można wykupić na określony czas, po czym parcela wypełnia się matrycą domu (plastikowy domek dla lalek), samochodu (resorek), kwiatami, sztucznymi pieniędzmi i czego tylko ktoś sobie zamarzy, mieszkańcy zdobią parcele i wraz z wylewaniem piwa i głośnymi hukami petard czekają na spełnienie marzeń, wszystko co znajduje się w miniaturze na parceli stanie się rzeczywistością. Spacerując po jednej z głównych ulic miasteczka spotkaliśmy Polskich znajomych pracujących w Cusco, świat naprawdę jest mały.

15/16.01.2016

Isla del Sol

Po trzech nocach spędzonych nad brzegiem jeziora wybraliśmy się pierwszą łodzią na „Isla del Sol” (wyspa słońca). Pierwszego dnia przeszliśmy ją z południa na północ, co ciekawe w czasie całego spaceru prawie nie spotkaliśmy innych turystów. Mieszkańcy Isla del Sol w większości to ludność autochtoniczna Aymar i Quechua, tymi też językami się posługują (i Castellano rzecz jasna). Życie na wyspie jest bardzo spokoje, zamieszkują ją dwie społeczności Ch’alla i Yamani, a przechodząc ją z południa na północ należy trzy razy płacić bilet wstępu. Ludność południa, centrum i północy wyspy nie mogła dogadać się jak podzielić wpływy z biletów więc każdy zarządza się sam, może nie aż tak spokojne:). Na jednej z należącej do północnych plaż można rozbić namiot, cała strefa skolonizowana została przez hałaśliwych, młodych Argentyńczyków, na szczęście niewiele dalej znaleźć można mały prywatny kemping znajdujący się na ogrodzie jednego z lokalnych kontrolerów biletów. Jego rodzina mieszka w małej lepiance bez bieżącej wody i toalety, obowiązuje zasada: w dzień trzeba iść dalej, a w nocy wystarczy kilka metrów od domu, kuchnia urządzona jest po części w ogrodzie, a po części w bardzo małej lepiance (trzeba być zgiętym w pół by móc w niej gotować). Tak sympatyczna rodzinka i okazjonalnie kilku turystów współżyje w tej małej przestrzeni.

18.01.2016

Droga z Copacabany do La Paz

Po powrocie z Isla del Sol kolejny kierunek to La Paz (znaczy „pokój”), stolica Boliwii, by do niej dojechać należy przekroczyć, jak go wszyscy nazywają, „puente” (most) ze względu na nazwę nie spodziewaliśmy się przeprawy na barce. Samochody i autobusy wjeżdżają na nie duże barki, a pasażerowie po zakupie biletu przepływają na małych łodziach wąskie gardło jeziora Titicaca, po czym kontynuują trasę do stolicy.

Advertisements

2 thoughts on “Boliwia: Lago Titicaca, Copacabana, Isla Del Sol

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s